12 października 2016

Nowosci

niedziela Grudzień 16th, 2018 - 12:13 am

TENEBRIS

13 grudnia powinniśmy przypomnieć sobie o narodzinach geniusza, narodzinach Stanisława Szukalskiego - Stacha z Warty. Znamienne że o naszym artyście robią film w Ameryce czyżbyśmy byli obłożeni klątwą że sami siebie pośród siebie nie widzimy. Abra k dabra obra cać k u dobru już czas ...

Racjonalista.pl
Netflix wypuścił zwiastun niemal dwugodzinnego filmu Leonarda diCaprio o Stachu z Warty: "Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski"

Stanisław Szukalski to nasz największy zapomniany twórca XX wieku. Wyjątkowy przez to, że zafascynowany Słowiańszczyzną. Jest paradoksem, że artysta, którego myślą przewodnią było przywrócenie sztuce polskości, który pisał, że oddał Polsce "każdą minutę myśli oraz całą twórczą energię", jest przywracany pamięci polskiej dzięki gwiazdom Hollywood, że nie ma w obecnej kulturze polskiej widocznych inspiracji Szukalskim, podczas kiedy inspiruje się nim czołowy amerykański zespół rockowy Tool.

Szukalski uważał, że choć Polska odzyskała niepodległość polityczną, wciąż nie odzyskała niepodległości artystycznej. Nasza kultura okupowana jest przez epigonów i naśladowców obcych mód oraz ich chwalców. Istnieje sztuka w Polsce, ale wciąż nie ma sztuki polskiej. Wojna zastała go, gdy rzeźbił wysoki na trzy piętra pomnik Chrobrego na zamówienie wojewody śląskiego. Bomba zmiażdżyła powstające dzieło, a sam artysta omal nie zginął pod jego gruzami.

Już w roku 1921 magazyn Vanity Fair, zwany „kroniką kulturalną amerykańskiego establishmentu”, pisał, że Szukalski jest w rzeźbiarstwie tym, kim Dante i Edgar Allan Poe w literaturze. W 1954 Ben Hecht, którego nazywano "Szekspirem Hollywood" (70 filmów i 35 książek), w swojej wielkiej autobiografii zamieścił rozdział "Największy żyjący artysta", który poświęcił żyjącemu na emigracji Szukalskiemu, pisząc, że był on "kochankiem Polski, oślepłym z tęsknoty za nią jak ryba za wodą. Żadne inne dzieje, zagadnienia albo ludzie nie istniały dla niego prócz tych, które dotyczyły Polski”. Ale w Polsce nie było miejsca dla Szukalskiego, więc stał się on "najsławniejszym nieznanym geniuszem w Stanach Zjednoczonych, najbardziej wychwalanym, i osławionym artystą z gatunku czarnych owiec sztuki, jaki kiedykolwiek przymierał głodem na strychu”.
Amerykanie interesują się nie tylko rzeźbami czy rysunkami Szukalskiego, ale i jego teoriami, np. 40-tomową pracą poświęconą szczególnemu znaczeniu języka polskiego dla innych języków świata, która wydana została w USA pt. "The Protong": www.amazon.com/Behold-Protong-Robert-Williams/dp/0867195193 Burton Rascoe, krytyk literacki New York Herald Tribune, porównał Szukalskiego z Leonardem da Vinci. Inni uważają jednak Macimowę nie tyle za teorię naukową, co projekt artystyczny. Być może najbardziej ekstrawagancki i awangardowy.

Z twórczością Szukalskiego, poprzedzoną przedmową Leonardo diCaprio zapoznać się można w częściowo dostępnej online książce "Struggle: The Art of Szukalski" books.google.pl/books?id=qvflysbOyoIC

Tekst Szukalskiego zamieszczony w Racjonaliście: www.racjonalista.pl/kk.php/s,4211 (Atak Kraka)

Zwiastun Netflixa: www.netflix.com/pl/title/80109551
Premiera filmu 21 grudnia
Mariusz Agnosiewicz
... See MoreSee Less

View on Facebook

środa Listopad 21st, 2018 - 12:27 am

TENEBRIS

youtu.be/jJ4m1h8HTGoNasze najnowsze nagrania Our newest records Tytuły / Titles 0:00 1 Wieleci 4:40 2 Wolarz 9:51 3 Perunowy 13:23 4 Jeno ... See MoreSee Less

View on Facebook

piątek Listopad 16th, 2018 - 2:25 pm

TENEBRIS

Muszę przeprosić wszystkich oczekujących na wysyłkę płyt kurierem, mieliśmy lekką obsuwę w dostawie płyt i zamiast dostać je wczoraj dostałem dziś po południu, kurier który odbiera paki własnie odjechał a ja dopiero zacząłem pakować płyty.
Także przepraszam raz jeszcze za zwłokę wyślę wszystko w poniedziałek a do ludzi z paczkomatem jutro.
... See MoreSee Less

View on Facebook

czwartek Listopad 15th, 2018 - 9:15 pm

TENEBRIS

Ktoś nie słuchał nic nie wie, można to nadrobić www.youtube.com/watch?v=0YS9zNcjPNU08.11.2018 - Premierowa polska zlota jesien Ta jesien jest na prawde wyjatkowa. Na 100'lecie niepodleglosci polscy muzycy przygotowali prawdziwe tsunami geni... ... See MoreSee Less

View on Facebook

czwartek Listopad 15th, 2018 - 7:52 am

TENEBRIS

WNIMANJE ! UWAGA !
Jeśli jesteś z Warszawy i chcesz kupić nowy Tenebris to zapraszam dzisiaj na targi Audio Show w pokoju 702 w hotelu Sobieski.
... See MoreSee Less

View on Facebook